EURO 2020 przeniesione o rok! Wszystko przez koronawirusa

ME 2020 za rok

Stało się to, na co zanosiło się od kilku tygodni. Władze UEFA, czyli organizatorzy Mistrzostw Świata w piłce nożnej, oficjalnie ogłosiły przeniesienie EURO 2020. Turniej, który miał się odbyć w czerwcu i lipcu został przełożony na 2021 rok.

UEFA czekała z decyzją o ME 2020

Gdy w lutym tego roku epidemia koronawirusa zaczęła przybierać na sile we Włoszech, pojawiły się pierwsze obawy o ME 2020. Włochy, a konkretnie Stadio Olimpico w Rzymie miało być jedną z dwunastu aren tegorocznych mistrzostw Europy. W marcu, gdy wirus pojawił się w każdym europejskich kraju, już chyba nikt nie miał wątpliwości, że zroganizowanie EURO 2020 będzie graniczyło z cudem. UEFA długo nie odnosiła się do sprawy, aż w końcu rozpoczęła rozmowy z krajowymi federacjami piłki nożnej. Efekt mógł być tylko jeden.

Mistrzostwa Europy latem 2021 roku

Decyzje podjęte przez Komitet Wykonawczy UEFA zostały uzgodnienie podczas wideokonferencji, która odbyły się z udziałem prezesów i sekretarzy generalnych 55 federacji krajowych, a także przedstawicieli stowarzyszenia klubów i lig europejskich. Organizatorzy EURO 2020 poinformowali, że: „Mając na uwadze zdrowie zawodników, trenerów i kibiców oraz nie wywieranie presji na administrację rządową państw gospodarzy tego turnieju, zdecydowano o przesunięciu mistrzostw Europy na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca).” To nie jedyne ustalenia, które poczyniono. Wszystkie mecze reprezentacji narodowych mężczyzn i kobiet, w tym baraże do EURO 2020 zostały odwołane i będą rozegrane w innym, możliwym terminie. UEFA utworzyła także grupę roboczą, w której zasiedli przedstawiciele lig i klubów. Jej zadaniem będzie ustalenie możliwości terminarzowych, które pozwoliłoby na zakończenie rozgrywek ligowych w poszczególnych krajach.

EURO 2020 odbędzie się w 2021 roku

Co z barażami ME 2020?

Przypomnijmy, że w marcu miały odbyć się mecze towarzyskie z udziałem drużyn, które w eliminacjach do EURO 2020 wywalczyły bezpośredni awans. W tym samym czasie miały odbyć się także mecze barażowe ME 2020, których stawką miały być ostatnie miejsc w grupie finalistów piłkarskich mistrzostw Europy. Europejska federacja nie zdradza nowych terminów. W rachubę wchodzi lato, jesień tego roku lub wiosna 2021. Reprezentacja Polski miała zagrać z Finlandią i Ukrainą. PZPN informuje, że te mecze na pewno się odbędą, tylko że w innym terminie.

Bilety na EURO 2020? Informacje dla kibiców

UEFA odniosła się także do tematu biletów zakupionych już przez kibiców na mistrzostwa Europy. Ni tracą one ważności i każdy fan, będzie mógł w 2021 z nich skorzystać. Jeśli komuś nie odpowiada nowy termin otrzyma stuprocentowy zwrot kosztów. O szczegółach i konkretach organizatorzy EURO 2020 mają poinformować w kwietniu i maju.

By admin